Forside / Produkter / Badekar / Bruselejer / Viva Plus højdejusterbart badekar
Forside / Produkter / Badekar / Bruselejer / Viva Plus højdejusterbart badekar
AVERO VIVA plus tilbyder en bred vifte af sikkerhedsfunktioner og wellness-muligheder, der sikrer en sikker og behagelig badeoplevelse for både plejepersonale og beboere. Dette højdejusterbare badekar er udstyret med en elegant vandhane og et moderne kontrolpanel, der integrerer alle badekarsfunktioner, herunder tre digitale temperaturdisplays til badevandet, badekarpåfyldningen og håndbruseren. Den standardmonterede sensoraktiverede funktionslås giver plejepersonalet ekstra sikkerhed under badning. Funktionslåsen kan valgfrit også aktiveres via en cylinderlås eller nøglekombination – skræddersyet til dine individuelle behov.
En anden funktion er den automatiske vandskylning af badekarrets indløb, som sker automatisk 48 timer efter sidste brug. Dette forhindrer automatisk dannelsen af Legionella-bakterier (badekarret kan også leveres uden denne forudindstillede funktion på forespørgsel). Den valgfri serviceafbryder tjener også til at bekæmpe Legionella: Denne deaktiverer den elektroniske skoldningsbeskyttelse via en låsecylinder, hvilket muliggør manuel Legionella-skylning med varmt vand efter behov.
Med en højdejustering på 400 mm tilbyder AVERO VIVA plus et af de største løfteområder på markedet! Plejebadekarrets smarte design giver mulighed for valgfri ændring af synsretning.
Vores produktion er underlagt et kvalitetsstyringssystem i henhold til ISO 9001 og Produktet har en CE-mærkning i henhold til EU-direktiv 93/42/EF
Ekstra Udstyr:
Tekniske specifikationer
| Art nr.: | FR910208600 |
| HMI: | 148099 |
| Navn | Avero Viva Plus |
| Længde | 202,5 cm |
| Bredde | 78,6 cm |
| Højde | 68,3 – 108,3 cm |
| Patientvægt (maks.) | 250 kg |
| Varmt og koldt vand | montering R ¾” |
| Tilslutning af drænrør | DN 50 |
| El | 230 V / 50 Hz |
Avero Viva Plus brugermanual – dansk.pdf
Produktvideo:

Vi og udvalgte tredjeparter bruger cookies eller lignende teknologier til tekniske formål og, med dit samtykke, til andre formål som anført i cookiepolitikken.
Du kan frit give, afvise eller trække dit samtykke tilbage til enhver tid ved at få adgang til præferencepanelet. Hvis du afviser at give samtykke, kan visse funktioner blive utilgængelige.
Brug knappen "Accepter alle" for at give dit samtykke. Brug knappen "Afvis alle" for at fortsætte uden at acceptere.